De schoonheid van de stilte van de Taizéviering

Zaterdag 28 mei ben je welkom op de Taizéviering in de Utrechtse Pauluskerk aan het Willem-de-Zwijgerplantsoen (Tuindorp). Inloop 18.30 u, start om 19.00 u. De viering duurt zo’n 40 minuten.

Het is de zevende keer ná de coronabeperkingen dat de viering plaatsvindt. Gemiddeld komen er zo’n 20 mensen op af. Maar op de viering eind april bleken er ook een paar gemeenteleden van de Nieuwe Kerk te zijn. ‘Ik kende Taizé van vroeger toen ik als student in de Janskerk kerkte,’ zegt een van hen. ‘Die lange meditatiestilte doet wat met me. Heel mooi.’ Een stel van middelbare leeftijd haakt erop in. Ook zij zijn geraakt door de stilte, maar eveneens door de herhaling van de liederen.De Taizéviering kent geen voorganger, al zijn er wel een paar vaste deelnemers die de melodie van de liederen goed kennen. Meezingen is dan makkelijker. Het ikoon van Christus de Alheerser heeft een plekje op de altaartrap en ieder zet er een lichtje neer. In de open ruimte in het midden staan een paar meditatiezitjes, maar je kunt ook in een gewone stoel zitten.Het Taizégebed vindt zijn wortels in de oecumenische broedergemeenschap in het gelijknamige plaatsje in Bourgondië aan de oostkant van Frankrijk. Hier bood broeder Roger Schutz joden en andere vluchtelingen in de Tweede Wereldoorlog een schuilplaats. Het werd het begin van een wereldwijde christelijke beweging van vrede en verzoening tussen verdeelde christenen en gescheiden volkeren. Elke zomer trekken duizenden jongeren uit heel Europa naar Taizé om samen met de monniken (protestants én katholiek) te bidden voor vrede en daarover in dialoog te gaan.In Utrecht is de Pauluskerk een van de plekken om de spiritualiteit van Taizé dichtbij huis te laten spreken. Door Werend Griffioen, lid van de Pauluskerk en brengt samen met Piet Keppel, ook van de Pauluskerk, Taizé-initiatieven in de stad in kaart.

Wat je ook interessant zou vinden